Dodatečné náklady při pořízení tiny housu
Co mě ještě čeká kromě pořízení pozemku a domu.
Stejně jako když si pořizuju dům, potřebuju pro něj pozemek připravit. Zasíťovat (pakliže si nepořizuju off-grid řešení), případně srovnat. Jaké náklady na mě čekají, když si pořizuju tiny?
1. Náklady na sítě
Pokud na pozemku sítě nemám, můžu si zvolit variantu „off-grid“, kdy mi přijede soběstačný domeček, který se o energii a odpady postará sám. Náklady na toto řešení jsou už započítány v ceně domu, který je — podle zvoleného typu řešení — řádově o cca 250–500 tisíc dražší.
Pokud si budu chtít pozemek zasíťovat je potřeba počítat jak s časem, tak s financemi. Kanalizaci lze řešit napojením na kanalizaci, pokud v obci je nebo vlastní čističkou odpadních vod. Na tu potřebuji projekt a povolení od úřadů. Stejné je to s vodou, buď se napojím na místní vodovodní řád, pokud je to možné, nebo si provedu vlastní vrt. V obou případech je nutné mít opět projekt a povolení. Realizace obnášejí zemní práce a volbu vhodného produktu, který si pod zem dáte a dále si rozvede kabely/trubky na místo budoucího domečku.
Ceny se pohybují v desítkách až stovkách tisíc, záleží na terénu, délce rozvodů a typu, jaký si zvolíte. Zemní práce se počítají za hodinu a započítává se i převoz strojů, které nemůžou jezdit po silnici (bagry atd. ).
Stejné je to s elektřinou. Tam je potřeba oslovit místního dodavatele elektřiny a počítat s dobou cca 18 měsíců do realizace elektrické přípojky. Více o zasíťování pozemku si můžete přečíst ZDE.
Pokud již sítě na pozemku mám, resp. jsou přivedené na hranici pozemku, je potřeba od „zdrojů“ přivést kabely a trubky na přesné místo, kde bude domek usazený a kde budu jednotlivé vývody mít připravené. To už je vhodné konzultovat přímo s vybraným výrobcem tiny housu. Náklady se opět odvíjí od vzdálenosti, počítejte, že rozvod může stát 2000 Kč/metr (odpadní trubka, rozvod vody a rozvod elektřiny v chráničce).
Nejideálnější řešení (z pohledu financí a času) tedy je:
·zasíťovaný pozemek — šetřím za přivedení sítí na pozemek
·dům postavit co nejblíže od ukončení sítí (vodoměrná šachta, kanalizace, čov, elektroměrný rozvaděč) — šetřím za zemní práce a rozvody
·využít lokální firmu — šetřím za cenu za km pro převoz strojů
· offgrid řešení — pokud je přivedení sítí dražší než offgrid varianta domečku
Pokud se do zasíťování nechcete pouštět sami, napište nám na moje@kodu.cz, pomůžeme vám najít vhodného dodavatele, který vám pozemek za rozumnou cenu připraví.
2. Příprava místa na usazení tiny housu
Tiny house si můžete zvolit na kolech, kdy ho „jen“ zaparkujete nebo ho usadit. I když je na kolech, je potřeba mít písty pro vyrovnání a zajištění na místě. Místo musí být v rovině.
Přesun Baraczku na místo usazení
Pokud tiny house nemá kola nebo podvozek, usazuje se na zemní vruty, betonové patky nebo lze využít i staré základové desky. Zemní vruty jsou nejlepší variantou. Lze je použít na skoro jakékoliv podloží, jsou ekologické, dostupné a poradí si i s nerovným terénem. Problémem může být jen bažinaté podloží nebo skála, kdy se musí usazení vrutu předvrtávat diamantovým vrtákem. Více o možnostech zemních vrutů TADY.
Cena přípravy na usazení domu se může pohybovat od 40.000 Kč (svépomocí) do 70.000 Kč (včetně tahových zkoušek podloží). Cena zemního vrutu může být kolem 3 tisíc, na jeden domeček se jich využije cca 10 ks, plus práce.
Nejideálnější řešení (z pohledu financí) tedy je:
· dostupný pozemek — pro usazení domu na místo
· rovinatý pozemek
· dům s podvozkem (cena podvozku je ale již započítána v ceně domu, je tedy potřeba porovnávat kolik by stálo usazení domu bez podvozku a kolik s podvozkem)
3. Doprava
Další položkou v rozpočtu je doprava. I tady se položky liší podle toho, jaký druh tiny housu si vyberete. Zda k vám přijede naložený na nákladní vůz, kamion jako nadměrný náklad a bude potřebovat doprovodné vozidlo a povolení, nebo jako přívěs za silnějším autem. Po dopravě na místo následuje usazení a to lze buď jeřábem, nebo pro domy na kolečkách, třeba i traktorem. Pro všechny varianty jsou fixní náklady bez ohledu na vzdálenost a pak náklady na kilometr, podle toho, jak daleko se domeček veze.
Cena za nadrozměrnou dopravu včetně jeřábu se může v ČR pohybovat od 50.000 do 100.000 Kč (záleží na celkovém počtu najetých KM z místa výroby). Orientační ceny dopravy jsou uvedeny u jednotlivých domků našich dodavatelů.
Nejideálnější řešení (z pohledu financí) tedy je:
· kompaktní domek do 3,5 t, který je možné převážet jako přívěs po silnici
Pokud potřebujete s čímkoliv poradit, ozvěte se nám na moje@kodu.cz, rádi vám pomůžeme vybrat nejvhodnější řešení pro vaši situaci a pomůžeme najít dodavatele, který se vám o vše za dobrou cenu postará.
Co všechno kodu nabízí a jak naše služby fungují si můžete prohlédnout tady.
Zpátky na blog kodu.