Můžu tiny dům postavit i mimo zastavitelné území? Na louku třeba?
Výrobek plnící funkci stavby
Na tiny house je dobré pohlížet jako na výrobek plnící funkci stavby. Nestavíte na pozemku, ale postavený výrobek na pozemek umísťujete. Na takový domek nepotřebujeme stavební povolení ani ohlášku, potřebujeme ovšem územní souhlas. Jde o jednoduché řešení bez kolaudace, na které nepotřebujeme projektovou dokumentaci. Pozemek ovšem musí být zahrnut v územním plánu v zastavitelném nebo zastavěném území. Pokud takový domek užíváme k bydlení nebo rekreaci, musí tedy stát pouze na pozemku určeném k bydlení nebo rekreaci. Kromě typu území je potřeba brát v úvahu charakter okolní zástavby, a zda je pozemek v CHKO nebo v jinak chráněném území. Pak se bude k vašemu domku vyjadřovat i příslušný úředník dané organizace a může vyžadovat zvláštní povolení. Je důležité konzultovat s místními orgány, jaká jsou konkrétní omezení pro tyto chráněné oblasti.
Existují ovšem i cesty, kdy domek nepoužíváme k bydlení, ale například jako zázemí pro sušení ovoce, klubovnu jezdeckého klubu, zahradní domek, pracovnu, objekt k pozorování přírody, zázemí pro zemědělskou činnost či jako obydlí pro zemědělské pracovníky. Pak je možné za určitých okolností umísťování staveb do sadů a vinic. Pokud je vaše vize umístit Tiny house na kraji lesa, je dobré vědět, že v některých případech může být tento domek považován za náhradu posedu pro myslivce či ochranu před zvěří, to jsou třeba posedy od Bayaya. Samozřejmě je třeba si prověřit místní legislativní omezení a získat příslušná povolení.
Vždy je dobré pročíst si textovou část územního plánu a najít termín jak použití této „stavby“ definovat, aby mohla být na pozemku umístěna. Pak je možné umístit určitý typ tiny house i mimo zastavitelné území, pokud splníte podmínku v územním plánu.
Tiny house na podvozku s SPZ
Další variantou jsou tiny house na podvozku s platnou SPZ, kdy se jedná legislativně o přípojné vozidlo. Takový domek bychom tedy mohli umístit kdekoliv, kde je možné parkovat a nemělo by tedy být v kompetenci stavebního úřadu jeho umístění regulovat, protože se nejedná o stavbu. Má to ovšem své ale! Pokud domek připojíme na sítě, přistavíme terasu a začneme ho používat k pobytu, může ho i tak úřad prohlásit za výrobek plnící funkci stavby, na který opět potřebujeme územní souhlas.
Varianta je tedy bez připojení na sítě, tedy tzv. “offgrid” a bez pevně se zemí spojené terasy. A ne trvalé umístění.
Ovšem i tak ho není oficiálně možné využívat k bydlení či rekreaci. Zároveň se nesmí jednat o trvalé umístění. Jedná-li se o umístění na dobu v řádu týdnů a měsíců, pak bude potřeba předchozího povolení ze strany stavebního úřadu. Bude se jednat o obytný přívěs a může být v takovém případě posuzován jako výrobek plnící funkci stavby, a pak by jeho trvalejší umístění vyžadovalo opět povolení umístění stavby, případně vydání územního souhlasu.
Vyvstávají tedy otázky, co je trvalejší umístění? Kdo mi dokáže, že jsem neodjel a po nějaké době zase nepřijel? Kdy se jedná o bydlení či rekreaci? Kdo a kdy může vstoupit do přípojného vozidla, aby se přesvědčil, k čemu slouží? Stavební úřad ne, protože, jak je uvedeno výše, přípojné vozidlo nespadá do jeho pravomoce. Pokud ale přípojné vozidlo budeme používat k rekreaci a tu dokonce nabízet k pronájmu na internetu, budou to mít úřady s dokazováním jednoduché.
Někdy má nezastavitelné území v územním plánu své odůvodnění a není radno kazit pohled na přírodu parkováním vozidel. Někdy je ale jeho určení s otazníkem. Někdy lze území využit i jinak než k bydlení a rekreaci a přípojné vozidlo lze legálně umístit.
Vše doporučujeme posuzovat s ohledem na širší okolí, místní poměry, sousedy, úřady a konkrétní lokalitu.
S konkrétní situací se můžete obrátit na nás, rádi vám pomůžeme se zorientovat, najít vhodný pozemek nebo vhodný tiny pro vaši situaci.
Zdroje:
Cestovní ruch a stavební zákon v ČR — Seznam Médium
https://www.truhlarstvirillich.cz/l/tiny-houses-a-cesky-stavebni-zakon