Dostupné a udržitelné bydlení

16. prosince 2024
NejčtenějšíČasté otázkyInspirace

Jak vybrat venkovní saunu

Výběr venkovní sauny může být stejná výzva jako hledání ideálního tiny housu. Nabídka je široká, ceny i design různorodé a orientace v tom všem může být náročná, když má člověk opravdu porovnávat porovnatelné. Tento průvodce vám pomůže ujasnit si klíčové otázky a najít saunu, která přesně splní vaše potřeby.

tak akorat sauna.png

Sauna Tak akorát

Jaký typ sauny je pro vás nejvhodnější?

Základní dělení saun je na vnitřní a venkovní. Pokud nejste ve fázi stavby nebo rekonstrukce, prostor pro vnitřní saunu se vám bude hledat jen stěží (pokud se nespokojíte s kabinou infrasauny). Jednodušším řešením pro domy se zahradou je umístění sauny venkovní.

Kam saunu umístit?

Začněte představou, kde bude vaše sauna stát. Vyberte klidné místo, které nabízí soukromí a ideálně i hezký výhled. Míra prosklení by měla odpovídat prostředí – chcete si užívat výhled, ale zároveň zachovat intimitu. Důležitý je i soulad s ostatními stavbami na pozemku, pokud už zde stojí. Saunování je zážitek, který by měl být nerušený a to jak pro vás, tak pro vaše sousedy. Výběr vhodného místa tedy není dobré podcenit.

Pozor! Saunu budete využívat celoročně, je tedy potřeba myslet i na proměnlivost zahrady. Pokud v létě tvoří blízký strom nebo keř krásné soukromí, bude místo fungovat i v zimě, když opadá? Jaký bude přístup k sauně, když bude sníh nebo bláto? Bude fungovat přívod vody do případné sprchy i v mrazu nebo vodu na zimu v zahradě vypínáte a je třeba ji proti mrazu zabezpečit? Pokud plánujete ochlazování v bazénu zůstává i na zimu napuštěný?

Ochlazování a odpočinek

Je třeba si promyslet, jak se po sauně budete ochlazovat a kde budete odpočívat, i to je součástí rituálu.

Pro ochlazování se nabízí hned několik variant:

Sprchu je možné u většiny saun umístit i přímo na fasádu, je ale potřeba myslet na to, aby měla ohřev odporovým drátem kvůli zamrzání. Možná máte již vybudované jezírko nebo bazén, kam se budete chodit ochlazovat, pak je potřeba myslet i na propojení cestní sítí.

Pro nerušený odpočinek si vyhraďte místo blízko sauny a podle toho ji situujte. I zde máte na výběr z více řešení:

what a hut.png

Sauna What a hut

Jak budete saunu využívat?

Zvažte, pro kolik lidí bude sauna určena. Počítejte s tím, že jedna osoba potřebuje prostor na lavici buď k sezení (méně místa) nebo ležení (více místa). Většinou se počítá, že v sauně budou 4 osoby sedící nebo 2 ležící. Čím větší sauna, tím vyšší náklady na materiály i vytápění.

Chcete, aby sauna sloužila i jako pracovna, zašívárna nebo místo na relaxaci? I to je možné! Některé sauny umožňují z lavic udělat i stolek. Bez zapnutí vyhřívání “na saunu” se pak dá prostor přizpůsobit i jiným účelům. Potřebujete jen dostatek světla, flexibilní uspořádání lavic a dobré zateplení.

Zateplení

Zateplení zvažte, pokud chcete saunu používat multifunkčně nebo často ve velmi chladných oblastech. Míra a druh zateplení velmi ovlivňuje cenu, je tedy potřeba si říct, jak moc ho potřebujete.

Rovnou si představíme, že je venku pod nulou a uvnitř chci mít 90 stupňů. Záleží i na tom, jak dlouho potřebuji teplotu udržet. Když vím, že chci saunu roztopit rychle (a tedy levně) a pak dlouho udržet její teplotu – provozuji penzion a vystřídá se mi tam hodně lidí a sauna se bude využívat několik hodin v kuse – pak má cenu na zateplení myslet. Stejně tak, pokud ji budu využívat i celoročně jako pracovnu a budu tam trávit hodně hodin přes den i v zimě.

Pokud ale saunu využiju tak, že ji roztopím, dám si v ní tři kolečka a pak mi je jedno, že sauna rychle vystydne, nemá moc smysl za zateplení připlácet nebo si ho dopřát třeba jen u podlahy a stropu. Rozdíl v nákladech na elektřinu (nebo dřevo) není velký a pokud je sauna malá, rychle se vytopí a teplotu udrží i tak.

Exteriér sauny

Sauna může mít různé druhy fasády a dokonce i barvy. Obložení může být dřevěné a to jak surová prkna nebo natřená barevným olejem nebo i plech.

sauna detaily 2.jpg
  1. Zenbox- štípaný modřín 2. Tak akorát- černý smrk 3. Zenbox- plechové opláštění

Velkou součástí designu venkovních saun je prosklení. Zde si musíte zodpovědět, jak velký chcete výhled a kolik soukromí (vzhledem k sousedům i dalším členům domácnosti). Velká okna umožňují krásný kontakt s přírodou, ale mohou zvyšovat únik tepla. Vždy se musí jednat o skla kalená, která odolají vysokým teplotám. Pokud potřebujete více soukromí, zvažte pískované sklo (třeba na dveře) nebo menší prosklené plochy. Oblíbenou variantou je i kombinace okna a prosklených dveří, kdy si zajistíte více (případného) světla a pocitu prostoru.

Pomoci k rozhodnutí může taky to, když zvážíte, kdy se budete nejčastěji saunovat, protože ve večerních hodinách v zimě, výhled příliš neoceníte.

sauna okna.jpg
  1. What a hut- děrovaná fasáda 2. Tak akorát- obdélníkové okno 3. Zenbox pracovna- velké kulaté okno

Dřevo nebo elektřina?


Zásadní otázka! Existují dva saunovací tábory - jedni si saunu bez ohně nedokážou představit, druzí nedají dopustit na pohodlí a ovládání na dálku.

Chcete hlavně pohodlí, kdy si dopředu a na dálku nastavíte požadovanou teplotu a o nic víc se nemusíte starat? Máte jistotu, že přijdete do sauny v pravý čas a požadovaná teplota zůstane stejná po celou dobu saunování? Pak jděte do elektrických kamen (a dálkového ovládání).

DSC09945.jpeg

Elektrická kamna v sauně od Zenboxu

Máte rádi pohled do ohně a jeho vůni? Baví vás ta práce se dřevem kolem? Je pro vás příprava součástí zážitku a o to víc se těšíte? Nevadí vám troška nepořádku z dříví a to, že teplota nebude přesně 90, ale chvíli pod a chvíli nad, podle toho jak topíte? Pak zvolte vytápění dřevem.

IMG_7110.jpg

Kamna na dřevo v sauně Tak akorát

(Minulý týden jsem seděla ve své sauně na dřevo a protože byla zrovna sněhová kalamita, vypadl elektrický proud. Tetelila jsem se blahem, že i tak můžu strávit svůj večer v sauně. A v naší horské oblasti pořád někde padají stromy na vedení a počasí se mění každou chvíli. Tak možná zvažte i tenhle aspekt, až se budete rozhodovat do jakého tábora naskočíte:)

Cenové rozdíly obou táborů

Kamna na dřevo jsou cca o 3 tisíce dražší než kamna na elektřinu. Porovnáme kamna Harvia, ale vybírat můžete z více možností a značek, které se liší nejen designem (např. značka HUUM), ale i kvalitou. K ceně kamen, ve variantě na dřevo, si musíte přečíst ještě cenu za komín a povinné ochranné plechy z důvodu požární bezpečnosti a revizi od kominíka. Celkem se může jednat o 25 - 35 tisíc.

Kamna na elektřinu jsou dodávána od stejných značek a i tam je nabídka a cenová relace široká. V tomto případě šetříte za komín, ale zase musíte počítat s elektroinstalací v celé sauně. Často se s tím pojí i osvětlení, led pásek nebo jiné možnosti. Celkem se může jednat o náklad cca 10 - 15 tisíc. Je fajn si i v této variantě nechat dát plech pod kamna, aby v případě polévání kamenů, netrpěla dřevěná podlaha.

Celkově tedy varianta na dřevo vychází o cca 20 tisíc dráž než varianta na elektřinu. Vždy se tedy ujistěte, co je již součástí ceny vámi zvolené sauny a s čím musíte ještě počítat.

Pokud máte na výběr, doporučujeme se rozhodnout podle intuice. Co vám bude příjemnější?

A pokud nevíte, doporučujeme si obě sauny vyzkoušet. Saunu na elektřinu (i s tiny housem) si budete moci vyzkoušet již brzy u nás v Kodu. a saunu na dřevo (i s ubytováním ) si můžete vyzkoušet TADY - Skuhrov 115 u Jíti


Materiál: Trvanlivost a komfort

Sauna je velmi specifickou stavbou, která podléhá velkým teplotním rozdílům (venku a uvnitř, u podlahy a u stropu) a navíc se zde střídá sucho a vlhko (při polévání kamenů). Je tedy třeba volit materiály, které to zvládnou.

Naprosto nevhodné jsou lepené desky (OSB) a jakékoli nátěry nebo barvy, které nejsou pro využití v sauně přímo určeny. Jiné nároky budete mít na materiály interiéru a jiné na materiál, který přijde do kontaktu s pokožkou, zejména lavice. Pro ni je potřeba volit takový materiál, který se nerozpaluje, nemá suky, které by mohly vytékat a mohly by vás popálit a zároveň, který je naprosto hladký, nepouští třísky, nekroutí se atd.

Nevhodná je proto většina evropských dřevin. Borovice či modřín obsahují velké množství smolných pryskyřic, které při vyšších teplotách vytékají ven. Dub či buk mají vysokou tepelnou vodivost a popálil by vám během saunování pokožku.

Nejvhodnější jsou proto dřeviny ze severských a exotických zemí. Velmi oblíbený je cedr a to nejen pro svou vysokou kvalitu, ale i krásnou vůni. Dováží se z Kanady a jeho ceny se tím pádem hodně liší, počítejme ale, že za lavice z cedru si připlatíme cca 40 tisíc Kč.

Speciální kategorií je tzv. thermo úprava dřeva, která dřevu dodává vyšší odolnost proti vlhkosti a barevnou stálost (thermo – olše, thermo- osika atd.)

Pokud jste součástí tábora „sauna na dřevo“ myslete i na ošetření podlahy, aby bylo možné ji vytírat. Bude namáhaná dřevem a popelem a chcete mít možnost ji vytřít, což u surového dřeva nejde a nedělá mu to dobře.


Interiér sauny

Když jdete do sauny, může pršet nebo sněžit. Pokud neplánujete chodit do sauny rovnou bosí a nazí, hodí se mít před saunou i místo, kde se dá zout a svléknout. A stejně tak můžete chtít mít kromě křesílka před saunou i „odpočívárnu“. Nad tímhle “prostorem navíc“ uvažujte i pro věci, které si do sauny vzít nemůžete (mobil, vodu atd.).

Ať už odpočívárna či převlékárna, opět zvažte, jak jí budete používat a jak velkou ji opravdu potřebujete. I tady platí čím více prostoru, tím více materiálu a tím více peněz

Nezapomeňte na “drobnosti”, jako jsou háčky na pověšení (lampy, županu a oblečení..), vědro a naběračka na vodu, kameny na polévání do kamen, teploměr, časovač, vůně, odpařovače, podhlavník, led pásky, reproduktor atd.

Něco budete určitě potřebovat (kameny teploměr, časovač…) a něco je nadstandard (reproduktor, podhlavník…). Vybírat můžete z nepřeberného množství, liší se opět kvalitou, designem a cenou. Ptejte se proto svého výrobce sauny, zda je něco již součástí ceny.

sauna detaily.png

Doplňky sauny Tak akorát - Tahle sauna má všechny praktické doplňky už v ceně (vědro, naběračka, teploměr, časovač i háčky)


Montáž


Už ji vidíte stát v zahradě… Už cítíte to teplo… Skoro byste z čela setřeli kapku potu...

A ejhle, ona tam ta kapka opravdu je, protože vám právě došlo, že kromě plánování ”toho pěkného” je taky třeba vyřešit “špinavou práci”. Ale nebojte, sauna není dům. Nečeká vás ani hromada papírování, ani velké stavební práce.

Potřebuju na saunu povolení?

Podle nového stavebního zákona, platného od 7/2024 jsou sauny zařazené do kategorie drobné stavby. Aby tomu tak bylo, musíte splňovat tyto kritéria:


“Stavba do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s nejvýše jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m, na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí s bydlením nebo rodinnou rekreací, a nejde o stavbu pro podnikatelskou činnost, která je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci. “


Pokud vše splňujete není potřeba žádné povolení od stavebního úřadu. Pozor si tedy dejte hlavně na odstupové vzdálenosti od sousedních pozemků - 2 metry a aby zůstalo stále 50% z celkové plochy pozemku volné. Do zastavěnosti se počítá kromě domu i další plochy, které nejsou schopné vsakovat dešťovou vodu, tedy různé přístřešky, pergoly a zpevněné parkovací stání.


Jediný papír, který si ale potřebujete zajistit je revize. Pokud jste si zvolili saunu na dřevo, potřebujete revizi od kominíka, pokud na elektřinu, potřebujete revizi od elektrikáře. Obojí se může odehrát už buď na straně výrobce nebo na vaší straně po instalaci sauny a napojení na váš pozemek. To už je na komunikaci s výrobcem.


Montáž

Do ceny sauny je třeba ještě započítat další náklady spojené s její instalací. Sauna se vyrábí buď u výrobce a už hotová se přiveze k vám na pozemek (usadí se jeřábem nebo autem s rukou). Nebo se doveze na pozemek rozložená na jednotlivé díly a poskládá se na místě. V obou případech vás bude zajímat cena dopravy, která se odvíjí od toho, jak moc „těžké“ stroje ji přivezou a usadí) nebo v druhém případě i cena montáže na místě.


Jak taková montáž probíhá, se můžete podívat v tomto videu.

Doprava je nesmírně individuální věc. Je třeba dobře zvážit a zkonzultovat příjezdové možnosti. Je rozdíl když se sauna přiveze vcelku a překládá se z auta rovnou za plot nebo se umísťuje do svahu na horách bez pořádné příjezdové cesty. Tam je nutná buď speciální technika, jeřáb nebo se dívat po takové sauně, která je lehká a montuje se na místě z jednotlivých dílů.

Cena dopravy se může pohybovat od 10 - 50 tisíc, v závislosti na vzdálenosti a použité technice.

DSC09895.jpg

Tahle sauna se vozí vcelku (Zenbox)

IMG_20241207_160902.jpg

Tahle sauna se dostane kamkoliv a montuje se na místě (Tak akorát)


Základ pro saunu může být nějaký původní betonový základ, na zemních vrutech, patkách nebo i jen betonových dlaždicích. I tady se ceny liší. Způsob usazení se odvíjí od velikosti a váhy sauny.

Cena za 4 zemní vruty se může pohybovat od 8 tisíc (celkem i za montáž).


A jak to celé bude dlouho trvat?

Záleží na každém výrobci a konkrétní sauně. Sauna z biodesky bez zateplení (nebo s malým) může být hotová do 6 týdnů, zateplená za 8 týdnů a složitější projekt do 3 měsíců.


Někdy je možné domluvit se na dřívějším termínu, pokud má výrobce okno ve výrobě.

Sauna je hlavně o zážitku. Kupujete si svůj soukromý relax, který budete cítit a vnímat každým pórem svého těla. Vyberte si takovou, která vás bude těšit nejen funkčně, ale i esteticky.

Musí se vám líbit, musí vás bavit a plnit hlavně vaše osobní požadavky.


Co pro vás může udělat KODU?


Zajímají vás naše vlastní zkušenosti? Máte specifický problém, který potřebujete probrat? Rádi si s vámi o vaší nové sauně popovídáme!


Co všechno můžeme vyřešit za vás:


Chcete se nejdříve poradit? Napište nám na moje@kodu.cz.


Zpátky na blog kodu.


16. prosince 2024

Nejčtenější

Jak vybrat venkovní saunu

Jak vybrat venkovní saunu

Než si spolu zavoláme

Než si spolu zavoláme

Konference glampingu a malého bydlení

Konference glampingu a malého bydlení

Kodu testuje tetrishouse

Kodu testuje tetrishouse

Tetrishouse - když je každý domek originál

Tetrishouse - když je každý domek originál

Pestrá flotila domů a funkční praktický design

Pestrá flotila domů a funkční praktický design